ساختار سی او بی (COB)
1401 اردیبهشت 26 ساختار سی او بی (COB)

لامپ cob چیست ؟
عبارت لامپ سی او بی (COB) در واقع مخفف کلمه Chips on Board ، چیپ روی صفحه است. این فناوری یک فناوری جدید است که از چیدمان چیپ های ال ای دی یا تراشه های ال ای دی بر روی برد روی پایه ای فلزی است. چیپ های چند ال ای دی به عنوان یک ماژول نور ساخته می شوند.
هنگامی که این لامپ روشن می شود. خرید لامپ COB مانند یک پنل روشنایی است. افرادی که دنبال فرا گرفتن اطلاعات در زمینه روشنایی و نورپردازی هستند به دنبال راههای تشخیص لامپ های سی او بی و لامپ های اس ام دی هستند.

 این مسئله برای خریدارن محترم هم اهمیت دارد. بنابراین شرکت روشنایی پاورلایت امروز به بررسی تفاوت ها می پردازد تا نحوه تشخیص این لامپ ها مشخص شود.یک راه ساده برای تشخیص این دو لامپ از یکدیگر، از روی شکل ظاهری آنها می باشد. لامپ های COB به صورت معمول دارای ظاهری خاص هستند. معمولا گرد و یا طولی می باشند. اما مشکل اینجاست که یک لامپ سی او بی به شکل مربع هم وجود دارد که با یک لامپ اس ام دی با همان سایز دارای شباهت های زیادی است. و این موضوع است که کار را سخت می کند. بر اساس ساختار فیزیکی ، لامپ های COB دارای بوردی هستند که بر روی آن تعدادی چیپ یا تراشه سوار شده است. بر روی آن ها ماده فسفرسان ریخته شده است. به عبارتی دیگر این لامپ ها دارای یک بورد واحد هستند که چیپ ها بر روی آن سوار هستند.

 اجزای تشکیل دهنده چیپ COB
۱- چیپ ال ای دی
۲- سیم
۳- فسفر
۴- بیس
۵- چسب

 ۱- چیپ قسمت اصلی نوردهی لامپ ال ای دی همان چیپ ال ای دی می باشد. اندازه و سایز چیپ هم می تواند در کیفیت COB و مقدار جریان ورودی به آن موثر باشد.
 ۲- سیم طلا و یا مسی برای اتصال چیپ ها به هم از سیم های نازک طلا استفاده می شود در عمر و کیفیت مجموعه های COB بسیار حائز اهمیت است.
 ۳- فسفر این ماده صرفا برای تولید COB با رنگ های آفتابی، مهتابی و رنگ های ترکیبی از آن ها استفاده می شود. عدم استفاده از فسفر مناسب سبب تغییر رنگ نور COB می شود.
 ۴- بیس COB بیس آلومینیومی و مسی نیز از لحاظ هدایت حرارت بسیار خوب عمل می نماید.

اخیرا از آلیاژ های خاص مس و آلومینیوم در این صنعت استفاده می شود که می تواند هدایت حرارتی را تا چندین برابر افزایش دهد.
۵- چسب برای نگه داشتن و اسمبل اجزای تشکیل دهنده چیپ COB “چیپ” ، “سیم طلا” و “فسفر” روی سطح “بیس” از چسب های بسیار باکیفیت و مقاوم در برابر حرارت باید استفاده شود . کشور های معروف در ساخت این چسب ها عمدتا اروپایی و امریکایی هستند.

مزایای لامپ COB
• توان بالا
• چیپ های فشرده
 • تولید گرمای کمتر نسبت به بقیه تکنولوژی های قدیمی تر
• عمر طولانی(حدودا 50000 ساعت)
• قابلیت کنترل رنگ از لحاظ ساختاری لامپ های SMD ساختار متفاوت و مجزایی دارند.

 در این لامپ ها یک یا چندین چیپ LED وجود دارد که به صورت مستقیم به وسیله Golden Wire یا همان سیم نازک طلایی کاملا به هم وصل شدند. تفاوت لامپ های اس ام دی با لامپ های سی او بی در این است که در لامپ های SMD دیگر خبری از یک بورد واحد نیست. به همین دلیل است که در بسیار از موارد برای راحتی کار از شکل های مستطیل شکل برای لامپ های SMD بهره برده می شود. بنابراین بهترین راه این است که از یک ذره بین کمک بگیرید. با استفاده از ذره بین به راحتی قادر خواهید بود که سیم های طلایی را چک کنید.

 لامپ COB چند تراشه یکپارچه است که می تواند ۱۰ برابر بیشتر منطقه روشنایی را افزایش دهد، بنابراین از حداکثر نور خیره کننده و ناراحت کننده جلوگیری می کند. امروزه، برای چیپ های کوچک، برخی از تولید کننده ها می توانند به بهره وری بالایی برسند. معمولا تراشه ال ای دی بزرگ اندازه آن تنها ۱۶۱ میلی متر است. کارایی نور هنگام کاهش اندازه تراشه بزرگتر می شود. همچنین هنگامی که ال ای دی اولیه جریان را به ال ای دی ثانویه افزایش می دهد، کارایی نور در هر وات کم می گردد.

 کاربرد COB درصنایع مختلف با توجه به ویژگی های منحصر به فرد مورد استفاده قرار می گیرد به طور مثال تولید کننده های مشاغل مختلف اعم از گوشی های موبایل و انواع وسایل حمل و نقل مثل کشتی و خودرو ها و قطار و هواپیما و چراغ های راهنمایی و رانندگی و انواع پروژکتور ها از این نوع لامپ استفاده می کنند.

 برای کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر با محصولات و مشاوره با کارشناسان شرکت صنایع روشنایی پاورلایت اینجا را کلیک و با شماره های 09900907005 و 02634533742 تماس حاصل فرمایید.

برچسب ها