درایور ال ای دی (LED) چیست؟
1401 خرداد 16 درایور ال ای دی (LED) چیست؟

درایور LED چیست؟

درایورهای ال ای دی به چند دسته تقسیم می شوند؟
 درایور LED پاورلایت در چه محصولاتی به کار می رود؟
چرا باید از درایور ال ای دی استفاده کنیم؟

یکی از ملزومات استفاده از محصولات روشنایی تبدیل جریان متناوب (جریان AC) به جریان مستقیم (جریان DC) است که این امر مستلزم استفاده از تبدیل کننده های مناسب می‌باشد.
ممکن است هریک از این سوالات در هنگام خرید محصولات روشنایی برای شما به وجود آمده باشد. همان طور که می‌دانید جریان های الکتریکی به دو نوع جریان مستقیم که به جریان DC معروف است (Direct Current) و جریان غیر مستقیم که به جریان AC معروف است (Alternating Current) طبقه بندی می‌شوند.

از درایورهای ال ای دی جهت روشن کردن ال ای دی های پاور ، استفاده می شود.این درایورها دارای جریان ثابت مناسب ال ای دی های پاور می باشند.در عین حال ولتاژ این درایورها به صورت متغیر طراحی شده است که به کمک آن می توان یک رنج از ال ای دی های پاور را به صورت سری مورد استفاده قرار داد.معمولا ولتاژ ورودی این درایورها 220 ولت می باشد.

درایور هم یک مقوله حرارتی و از متریال های مهم یک وال واشر و پروژکتور است که انرژی الکتریکی دریافتی را با بهترین عملکرد برای ال ای دی فراهم می کند و کنترل و مدیریت جریان الکتریکی را بر عهده دارد. در واقع تثبیت کننده ولتاژ و جریان برق می باشد که وردی برق شهری و مدار را فیلتر کرده، و در مجموع ایزوله در مدار درایور است. شایان ذکر است که شرکت روشنایی پاور لایت به دلیل حساسیت بالای این قطعه در محصولات، این قطعه را برای اطمینان از عملکرد بهتر به صورت مجزا تولید می کند.

 به طور کلی تبدیل کننده های جریان الکتریکی از جریان AC به جریان DC به چند دسته کلی منبع های تغذیه، درایورهای بردی، درایورهای سوییچینگ و … تقسیم می شوند.

 درایورهای بردی، بدون روکش و رزین هستند. این نوع از درایورهای ال ای دی درجه حفاظت محیطی IP ندارند و رطوبت به راحتی در آن ها نفوذ می کند. برخی از درایورهای LED با روکش و رزین تولید می شوند و IP بالاتری نسبت به درایورهای بدون روکش و رزین دارند.

میزان دما

 یکی از مهم ترین نکات در استفاده از محصولات روشنایی توجه به دما است. برخلاف منابع تغذیه صنعتی، درایورهای ال ای دی قادر هستند که تا دمای ۷۰ درجه سانتی گراد به راحتی کار کنند. یکی از رایج ترین صدماتی که دمای بالا به قطعات الکتریکی وارد می کند این است که در قطعات الکتریکی با بالا رفتن دما، جریان مصرفی محصول افزایش می یابد و این امر منجر به کاهش توان تولیدی و کاهش طول عمر دستگاه می شود. از این رو انتخاب درایور مناسب برای کنترل دما و جریان، امری بسیار حیاتی در استفاده از محصولات نورپردازی و روشنایی می باشد.

در گذشته ها استفاده از منابع تغذیه صنعتی بسیار رایج تر بود. در منابع تغذیه صنعتی، جریان متغیر است و ولتاژ ثابت. برای حل این مشکل، درایورهای ال ای دی جریان ثابت که جریان را ثابت نگه می دارند و ولتاژ را متغیر، طراحی شدند.

برای کنترل جریان الکتریکی از درایورهای ال ای دی استفاده می شود. نوعی از درایورهای ال ای دی که به درایورهای جریان ثابت معروف هستند، با ثابت نگه داشتن جریان الکتریکی، دما را کنترل می‌کنند و از وارد شدن صدمه به دستگاه جلوگیری می‌نمایند.

صنایع روشنایی پاورلایت تولید کننده انواع وال واشر پروژکتور ال ای دی(LED) اس ام دی (SMD)سی او بی (COB) آی پد(IPAD) و پروژکتور رشد گیاه(فول اسپکتروم) ودارای 24 ماه گارانتی تعویض پس از فروش می باشد.
برای کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر با محصولات و مشاوره با کارشناسان شرکت صنایع روشنایی پاورلایت  با شماره های 09900907005 و 02634533742 تماس حاصل فرمایید.

برچسب ها