تفاوت وات و لومن و کلوین
1401 مرداد 18 تفاوت وات و لومن و کلوین

تفاوت وات، لومن و کلوین
هنگام خرید چراغ های ال ای دی، سه مشخصه کلیدی ذکر شده را بر روی بسته بندی آن مشاهده خواهید کرد. این سه مشخصه کلوین، لومن و وات هستند، بسیاری از افراد و خریداران تفاوت این ویژگی ها را نمی دانند و یا آنها را با یکدیگر اشتباه می گیرند.

شار نوری یا لومن
 یکی از پارامترهای روشنایی کل نور تابیده شده از یک چراغ را با شار نوری یا لومن اندازه گیری می کنند. در واقع به تمام نوری که از یک منبع روشنایی در یک واحد زمان به تمام جهات ساطع می شود، شار نوری می گویند. مقدار لومن یک لامپ را با نماد Lm نشان داده می شود.
هرچه مقدار لومن در یک منبع نوری بالاتر باشد، شدت نور آن نیز بالطبع بیشتر است. لومن واحد اندازه نور خارج شده از لامپ یا به عبارتی میزان روشنایی آن می باشد. با مشاهده کلمه Lumen در لامپ های ال ای دی و یا دیگر لامپ ها می توان به میزان روشنایی آن پی برد. از آنجا که ممکن است میزان لومن در لامپ های رشته به طور خاص ذکر نشده باشد.
 
وات چیست؟
 در حقیقت وات یکی از واحدهای اندازه‌ گیری در الکتریسیته است در واقع درجه اندازه گیری مصرف انرژی می باشد. البته در لامپ های رشته ای قدیمی، گاهی میزان وات به معنای میزان خروجی یا روشنایی آن نیز تفسیر می شود. برخلاف لامپ های رشته ای، در لامپ های ال ای دی هیچ ارتباط روشنی میان وات ( مصرف انرژی ) و میزان روشنایی آن وجود ندارد.

کلوین
کلوین یک واحد اندازه گیری برای توصیف دمای رنگ منبع نور می باشد. این ویژگی توضیحاتی درباره گرم یا سرد بودن منبع نور در اختیار ما قرار می دهد. در واقع رنگ های مختلف که هرکدام طول موج های خاص خود را دارند با یکدیگر ترکیب شده و رنگ نهایی را تشکیل می دهند. این پدیده را درجه حرارت رنگ می نامند. واحد اندازه گیری درجه حرارت رنگ کلوین می باشد. هرچه این مقدار بالا تر باشد نور نهایی مانند آبی خنک تر و روشن تر خواهد بود و نیز هرچه این مقدار پایین تر باشد نور نهایی گرم تر خواهد بود مانند زرد و یا قرمز. حتما تا به حال متوجه تغییر رنگ فلزات به هنگام افزایش دمای آن شده اید.

در واقع فلزات در دماهای مختلف طول موج های رنگی متفاوتی را از خود منتشر می کنند. این رنگ ابتدا به صورت قرمز ظاهر می شود سپس با افزایش تدریجی دما به نارنجی، زرد، سفید و در نهایت آبی تغییر می کند. با دور شدن منبع گرما از فلز، رنگ آن به ترتیب کاهش خواهد و در نتیجه رنگ اصلی خود را باز خواهد یافت. با این تفاسیر دمای رنگ بیش از 4000 درجه را به عنوان رنگ سرد و کمتر از 3000 درجه را به عنوان رنگ گرم در نظر می گیریم.

شرکت روشنایی پاورلایت تولید کننده انواع وال واشر پروژکتور ال ای دی (LED) اس ام دی (SMD) سی او بی (COB) آی پد (IPAD) و پروژکتور رشد گیاه (فول اسپکتروم) ودارای 24 ماه گارانتی تعویض پس از فروش می باشد.

 برای کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر و مشاوره با کارشناسان شرکت صنایع روشنایی پاورلایت با شماره های 09900907005 و 02634533742 تماس حاصل فرمایید.

برچسب ها